MUDr. Kratochvíl

Artróza

Artróza - popis onemocnění

Artroza je degenerativní nezánětlivé postižení kloubů a to jak velkých nosných kloubů (kyčel,koleno), tak i menších kloubů (rameno, zápěstí, hlezno, páteř) i drobných ručních a nožních kloubů. Jedná se o změny z opotřebení, které se projevují hlavně bolestí a omezením pohybu v kloubu. Jde o postupné poškození kloubní chrupavky s následnými kolemkloubními změnami měkkých tkání (tj. kloubní pouzdro, šlachy, svaly).

Nejčastější projevy artrózy jsou na kyčelních a kolenních kloubech a jsou charakterizovány hlavně ranní startovací bolestí, kdy po rozhýbání se potíže zmírní. V kolenních kloubech se může tvořit výpotek tzv "voda" s následnými deformitami kloubu s drásoty.

Artróza - léčba

Léčba v počátečních stadiích spočívá v konzervativní terapii – tj. omezení jednostranné zátěže postiženého kloubu, redukci váhy, účelná je i rehabilitace a fyzikální terapie. Důležité je posilování svalových skupin, bolesti se tlumí analgetiky - vhodá je aplikace injekcí viskosuplementu do kloubu. Pokročilé stadia artrozy se léčí operativně a to náhradou nejčastějí kyčelního a kolenního kloubu s následnou komplexní lázeňskou léčbou a rehabilitací.

Sanofi